Sztuka wojny

 SZTUKA WOJNY – Sun Tzu

„Sztuka wojny” Sun Tzu uwazana za najstarszy i najbardziej wnikliwy chiński traktat wojskowy. Autor wg dawnych pism historycznych działał na arenie politycznej w końcu VI wieku przed naszą erą.

„Wojna jest Tao wprowadzania w błąd. Jeśli zatem jesteś zdolny, udawaj mało zdolnego. Gdy podrywasz swoje wojska do działania, udawaj bierność. Jeżeli twój cel jest bliski, zachowuj się tak, jakby był odległy. A gdy jest odległy, udawaj, że jest bliski.”

„ Kto wie kiedy może walczyc, a kiedy nie może, odnosi zwycięstwo”

„ Kto zatem zna posunięcia wroga, rozkazuje wojskom podejmowanie takich ruchów, na które przeciwnik musi zareagować. Oferuje coś z czego przeciwnik zechce skorzystać. Propozycją zysków zmusza do wykonania ruchu i czeka z zasadzką.”

„ Aby skłonić wroga do przyjścia z własnej woli, trzeba mu dać jakąś przynętę. Aby zniechęcić wroga do ataku, należy pokazać mu, jakie potencjalnie może odnieść szkody.”

„Jeśli wróg jest wypoczęty, zmęcz go. Jeśli jest najedzony, przegłódź go. Jeżeli pozostaje nieruchomy, skłoń go do ruchu. Idź tam, gdzie będzie musiał cie gonić. Goń go tam gdzie się ciebie nie spodziewa.”

„ Gdy panuje porządek, czekaj na rozprężenie. Gdy panuje spokój czekaj na zgiełk. Oto sposób kontroli umysłu.”

„ Ponieważ nie słyszą się nawzajem, maja bębny i gongi. Ponieważ nie widzą się nawzajem, maja flagi i proporce. Bębny, gongi, flagi i proporce łużą temu, aby połączyć ludzkie uszy i oczy. Gdy ludzie są zjednoczeni, odważniejsi nie mogą ruszać sami do przodu, a strachliwi nie mogą sami zostać w tyle. Oto metoda kierowania dużymi siłami.”

„ Podbijaj feudalnych panów, grożąc im wyrządzeniem krzywdy, przysparzaj im pracy, sprawiając wiele problemów i skłaniaj ich , aby gonili za korzyściami.”

„ Jeżeli wróg przebywa w pobliżu i zachowuje się cicho, to znaczy, że czai się w wąwozie. Jeżeli z daleka wzywa cię do walki i chce, abys podszedł, to znaczy, że ma przewagę, bo zajmuje gładki teren.”

„ Stawij swoje wojska w pozycji, z której nie ma ucieczki i raczej umrą, niż zdołają się wycofać. Jeżeli nie ma ucieczki od śmierci, zarówno oficerowie jak i prości żołnierze dają z siebie wszystkie siły.”

„ Na początku atakuj to, na czym wrogowi najbardziej zależy. Nigdy nie ustalaj terminu bitwy, obserwuj i reaguj na posunięcia przeciwnika, aby dostosować strategię działań.”

„ Dlatego na początku bądź jak dziewica. A gdy później przeciwnik otworzy drzwi, bądź jak pędzący królik. Nieprzyjaciel nie będzie cię mógł zatrzymać.”

„ Trzeba poszukiwać agentów przeciwnika, którzy przybyli do nas szpiegować. Kuś ich zyskami i nie wypuszczaj z ręki. W taki sposób pozyskujesz podwójnych agentów. Dzięki zdobytej od nich wiedzy możesz rekrutować szpiegów lokalnych i wewnętrznych. Dzięki zdobytej od nich wiedzy szpiedzy jednorazowi mogą rozgłaszać fałszywe informacje i dezinformować przeciwnika.”

Powyższe cytaty pochodzą z SZTUK WOJNY Sun Tzu i Sun Pin – wydawnictwo  Helion 2004r.

„Opracowanie skutecznych strategii przydaje się nie tylko na wojnie, ale również na co dzień. Nauki Sun Tzu nadaja się do zastosownia w negocjacjach, windykacjach, marketingu, reklamie, sporcie, walce z konkurencją, zarzadzaniu ludxmi i obronie własnych interesów.”

Czekamy na Twoje uwagi: biuro@club-homo-sapiens.eu  lub "kontakt"