PRZEBUDOWA SPOŁECZEŃSTWA

Napisano już mnóstwo tekstów, w których autorzy wyobrażają sobie komunizm. Chyba we wszystkich widać niepokój jak zdyscyplinować ludzi do odpowiednich zachowań.
Ostatnio wpadła mi w ręce poważna praca: Komunistyczna Partia Chin i jej państwo. Konserwatywny zwrot Xi Jinpinga Michał Bogusz, Jakub Jakóbowski.
W końcu ChRL chyba najbliżej jest do osiągnięcia celu.

Artykuł 6. Konstytucji mówi:
Podstawą socjalistycznego systemu gospodarczego Chińskiej Republiki Ludowej jest socjalistyczna własność publiczna środków produkcji, a mianowicie własność całego ludu i zbiorowa własność ludzi pracy. System socjalistycznej własności publicznej zastępuje system wyzysku człowieka przez człowieka; stosuje zasadę „od każdego według jego zdolności, dla każdego według jego pracy”.


Poniżej zamieszczam fragmenty tej pracy dotyczące przebudowy społeczeństwa.

„Komunistyczna Partia Chin pod przywództwem Xi Jinpinga planuje zbudowanie w ChRL systemu zarządzania społecznego (shehui guanli tixi), który ma zintegrować: działania służby bezpieczeństwa, program rzetelnego monitorowania opinii publicznej i propagandę, aby kształtować odpowiednie zachowania w przestrzeni publicznej. Osią tego systemu ma być zapowiedziany w 2014 r.

System Wiarygodności Społecznej (Shehui Xinyong Xitong), który obecnie działa w wersji pilotażowej, prowadzonej przez państwo oraz konkurujące ze sobą firmy z sektora nowych technologii. Dotychczas do szeregu pilotażowych programów przyłączyło się dobrowolnie ok. 200 milionów osób, a w 2020 r. SWS ma już objąć obowiązkowo wszystkich obywateli ChRL. ...”

 

„Założenia SWS

System działa na razie jedynie w formie pilotażowej. W 2015 r. władze przyznały ośmiu firmom licencje na prowadzenie testowych programów SWS, w których dobrowolnie bierze udział ok. 200 milionów obywateli ChRL.

Obecnie znane są założenia działania SWS, ale system jest wciąż daleki od zakładanej sprawności operacyjnej i jest wątpliwe, że będzie zdolny działać zgodnie z założonymi parametrami po masowym wprowadzeniu w 2020 r. System ma monitorować codzienną aktywność każdego obywatela i dynamicznie przyznawać lub odejmować punkty „wiarygodności społecznej”. Bilans punktowy będzie determinował codzienne życie. Ponieważ SWS będzie publiczny, to inni na jego podstawie będą decydować, czy utrzymywanie kontaktów z daną osobą jest dla nich korzystne. Głównym kryterium będzie „bycie dobrym obywatelem” w sposób, w jaki to rozumie KPCh.

System sprawdzi zakupy online i płatności bezgotówkowe dzięki geolokalizacji smartfonów oraz monitoringowi ulicznemu z rozpoznawaniem twarzy i miejsca pobytu, a także kto z kim się przyjaźni i w jakie z nim wchodzi interakcje, ile czasu spędza, używając mediów społecznościowych, oraz treść publikowanych komentarzy. Do tego dochodzą oceny od pracodawcy, lokalnego komitetu KPCh i urzędu skarbowego. Wszystko zostanie ocenione i sprowadzone do jednej liczby, która będzie determinować życie przeciętnego Chińczyka. Jest to możliwe dzięki technologii big data i ciągłemu monitorowaniu obywateli ChRL przez lokalne odpowiedniki mediów społecznościowych jak Baidu, WeChat, RenRen, Weibo itd., należące do państwowych firm lub w pełni zależne od państwa. KPCh jest zdeterminowana  do stworzenia systemu całościowego nadzoru myśli i zachowań.

Gdy system stanie się obowiązkowy, nieobecność cyfrowa nie będzie wyborem, a zgodnie z przyjętymi regulacjami będzie obowiązywała zasada: „wiarygodność stracona w jednym miejscu, pociąga konsekwencje wszędzie”. SWS już nie tylko informuje użytkownika o spadku rankingu, ale też daje rady, jak można go poprawić, czy wskazuje, że „zaprzyjaźnienie się” z kimś o niskim SWS źle wpływa na wynik. Osoby z niskim wynikiem nie tylko nie będą mogły wziąć kredytu czy wypożyczyć samochodu, ale też znaleźć pracy. Będą także drobniejsze utrudnienia, które będą stopniowane – ograniczona prędkość Internetu, z jakiej mogą korzystać, zakaz wstępu do restauracji, klubów nocnych, utrata paszportu czy zakaz podróżowania samolotem, ograniczenia w konsumpcji (zakaz kupowania niektórych produktów), utrata ubezpieczenia zdrowotnego, zakaz podejmowania pracy w określonych zawodach (prawnik, dziennikarz), zakaz zapisywania dzieci do wysoko notowanych szkół itp.

Na końcu będzie zachęta do „terapii” z aspołecznych tendencji. Osoby z pozytywnym rankingiem otrzymają kredyt z atrakcyjnym oprocentowaniem, będą mogły korzystać z uproszczonej odprawy na lotnisku, ich dzieci pójdą do lepszych szkół, dostaną lepszą pracę itd.

W zamysłach decydentów z KPCh SWS ma być jednak czymś więcej niż elementem polityki bezpieczeństwa wewnętrznego i wychodzić poza prosty system kontroli i represji178. Wiele planowanych aspektów SWS nie ma związku z kwestią bezpieczeństwa wewnętrznego. W połączeniu z systemem wiarygodności kredytowej SWS ma ułatwić Chińczykom dostęp do kredytów bankowych. Elementy

umożliwiające mediację mają też być odpowiedzią na bardzo niski poziom zaufania społecznego w ChRL, co stanowi jedną z przeszkód rozwojowych kraju. Modułowa formuła będzie pozwalać w przyszłości na dodawanie nowych funkcji. W rzeczywistości ma to być, dzięki technologii big data i sztucznej inteligencji, na wpół zautomatyzowany system zarządzania społeczeństwem w makroskali, ale posługujący się subtelnym sterowaniem behawioralnym na poziomie jednostki za pomocą stopniowalnego systemu zachęt i zniechęceń.

Według wytycznych Rady Państwowej179 w pierwszej kolejności SWS ma rozwiązać  „problemy” w takich dziedzinach jak „uczciwość w rządzeniu” (zhengwu chengxin), „uczciwość w interesach” (shangwu chengxin), „uczciwość społeczna” (shehui chengxin) oraz „wiarygodność sądowa” (sifa gongxin). W ten sposób KPCh chce stworzyć alternatywny wobec liberalnej demokracji model neutralizowania napięć społecznych przy zachowaniu autorytarnego systemu politycznego.

System zarządzania społecznego ma być też odpowiedzią na deficyt wiarygodnych danych makroekonomicznych i statystyk społecznych. SWS będzie gromadził dane o aktywności ekonomicznej, kulturalnej i społecznej całej populacji ChRL. Cele sięgają dalej niż zbieranie informacji o nastrojach społecznych – system ma dać rządzącym dynamiczny, zmieniający się w czasie obraz całej ChRL. KPCh ma nadzieję, że pozwoli to reagować z wyprzedzeniem na nadchodzące problemy ekonomiczne czy społeczne.”

 

„Obok kontroli społecznej nowoczesne technologie wykorzystywane są do kontrolowania lokalnego aparatu partyjnego, którego działania są często zarzewiem konfliktów i najbardziej antagonizują społeczeństwo. Kadry partyjne nie tylko mają obowiązek wziąć już udział w SWS, ale KPCh eksperymentuje w Syczuanie także z dalszym użyciem sztucznej inteligencji do kontroli aparatu partyjnego. Program nazwany „Mądrą czerwoną  chmurą” kontroluje poprawność ideologiczną kadr (poprzez analizę regularnie robionych testów) oraz monitoruje obecność na ważnych wydarzeniach z życia partii, zaangażowanie w działalność polityczną i aktywność w mediach społecznościowych. W przyszłości można się spodziewać, że program będzie zintegrowany z SWS.”

„Studiuj silny kraj”

„Studiuj silny kraj” (xuexi qiangguo) to aplikacja na urządzenia mobilne wyposażona w szereg funkcji, jak czat czy możliwość wysłania przekazów pieniężnych, kalendarz i agregator wiadomości z mediów partyjnych oraz dostęp do filmów poświęconych partii i walce rewolucyjnej. Podstawową funkcją aplikacji jest jednak umożliwienie studiowania myśli sekretarza generalnego KPCh. Jest tutaj dostęp do cyfrowej wersji przemówień czy najważniejszych publikacji Xi Jinpinga. W tym module można też przejść test z wiedzy o myśli Xi Jinpinga i podzielić się swoim dobrym wynikiemz przyjaciółmi. Częstotliwość używania oraz wyniki regularnie robionego testu przekładają się na zdobyte punkty. Wszyscy członkowie KPCh zostali zobowiązani do zainstalowania aplikacji, a niektórzy pracodawcy już wymagają od pracowników uzyskania odpowiedniego wyniku. Osoby unikające zainstalowania aplikacji lub niezdobywające zadowalającej liczby punktów są piętnowane publicznie i tracą premie.”

Marcin Brys