XAVIER MESSING 

MENTALNOŚĆ „Z”

Mentalność wojownika oraz mentalność zwycięzcy różnią się od siebie znacząco. Uchwycenie tej różnicy to najważniejszy element wejścia na najwyższy stopień zawodowego i życiowego profesjonalizmu. Trenując profesjonalistów od zawsze moim najważniejszym akcentem metodycznym było i jest zaprogramowanie kursantom mentalności zwycięzców. Nigdy nie chciałem z nich robić wojowników i powtarzam im jak mantrę do dziś: od walki są inni, Ty jesteś od zwyciężania. Moje motto, które pisałem im na pierwszym spotkaniu brzmi: „If you want to be a pro - train smart”. Ciężkie treningi są dla ciężarowców - Ty masz nad sobą pracować mądrze.

Bycie wojownikiem to ważny etap na drodze ku byciu zwycięzcą, ale nie jest to ani regułą, ani koniecznością. Nie zawsze, aby mieć mentalność zwycięzcy trzeba mieć za sobą drogę wojownika. Celem mentalnego wojownika jest pokonanie przeciwnika w bezpośredniej konfrontacji, dlatego też wojownik do perfekcji doskonali metody i techniki walki. Mentalność życiowego wojownika to obecnie mentalność psychologicznego kamikadze. Świat jest coraz bardziej konfrontacyjny, ludzie nie nadążając za światem i technologicznym postępem są poddawani ogromnej presji, która poprzez zniecierpliwienie w prostej linii prowadzi do agresji. Cechą każdej konfrontacji są straty po każdej ze stron. Wygrywa ta strona, której straty są mniejsze. Mimo, że jedna ze stron wygrywa - żadna ze stron nie zwycięża... Celem mentalnego zwycięzcy nie jest ani konfrontacja, ani walka - jego celem jest zwycięstwo mające jednostronny oraz niekonfrontacyjny charakter.

Z perspektywy czasu uważam, że największą siłą tak sformatowanej mentalności jest jej uniwersalny charakter. Nie dotyczy jedynie trenowanych przeze mnie w wielu miejscach świata oficerów wywiadu, kontrwywiadu czy wyspecjalizowanych formacji antyterrorystycznych. W co najmniej równym, a w mojej ocenie w stopniu większym mentalność ta jest przydatna w „świecie normalsów”. Dla człowieka już sam proces życia jest wyzwaniem z określonym stopniem trudności. To właśnie od nastawienia psychicznego zależy najwięcej. Niektórzy nigdy nie podejmują tego wyzwania…niektórzy nieustannie z wyzwaniami walczą…a jeszcze inni po prostu zwyciężają. Tylko od Ciebie zależy kim jesteś oraz kim będziesz. Dlatego powtórzę raz jeszcze:
- przestań walczyć,
- zacznij zwyciężać.